سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری

مقدمه

امروزه چرخه­های کاری و سازوکارهای دخیل در بازار سرمایه برای متخصصان و بخش زیادی از سرمایه­گذاران شناخته شده است و هر روز بر تعداد مشتریانی که با آگاهی نسبت به این سازوکارها وارد بازار می­شوند بیشتر می­شود. در گذشته افراد محدودی که با چرخه­های کاری و سازوکارهای بورس آشنا بودند قادر بودند از این بازار بهره مند شوند و این یک برتری به حساب می­آمد. ولی اکنون آن دوران به­سر آمده است!

تعداد زیادی از دانش­آموختگان و متخصصان شوق روزافزونی برای فعالیت در بازار سرمایه را دارند. این رخداد زیمینه ساز جذب سرمایه های کم و متوسط در این بازار شده است.

با رشد روز افزون استفاده از فناوری اطلاعات و آی تی در زندگی روز مره افراد تمایل دارند کلیه فعالیت های روزانه خود را از قبیل امور بانکی ، رزور سینما و رستوران، رزرو و خرید بلیت هواپیما و قطار، تاکسی برای مسافرت­های درون شهری و بسیاری از کارهای دیگر را با روش­ها و ابزارهای متکی به فناوری اطلاعات انجام دهند. حوزه بازار سرمایه نیز از این قاعده مستسناء نیست، مشتریان می­خواهند خود از طریق اینترنت بتوانند سهام را معامله کنند، سبد سهام خود را مدیریت کنند، مشاوره­ی آنلاین دریافت کنند، سابقه­ی خریدها و فروش­های خود را ببینند، سودی را که به­دست می­آورده­اند در هر لحظه ببینند، وارد بازارهای گوناگون ابزارهای بورسی در داخل کشور و نیز بازارهای بین­المللی شوند و تعداد بسیاری دیگر از نیازهای خود را با این فناوری­ها برطرف کنند.

صندوق های سرمایه گذاری ساده ترین و مطمئن ترین روش سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار و بازار سرمایه می باشد. این بخش از روش سرمایه گذاری بنا به دلایل مختلف از قافله تکنولوژی و بکار گیری فناوری اطلاعات جهت گسترش کسب و کار خود جا مانده است.

طرح مسئله

در حال حاضر سامانه های مربوط به صندوق های سرمایه گذاری غالباً توسط شرکت های OMS طراحی و پیاده سازی شده است. که غالباً دارای نواقص تجربه کاربری و مشکلات فنی بسیاری می باشند. نمایش نامناسب المان ها و پارامترهای یک صندوق سرمایه گذاری به مشتری بیشتر باعث سردرگمی مشتری می شود تا هدایت مشتری به عضویت و سرمایه گذری در صندوق از طریق سامانه. اشتباهات و نقص‌های رایج سامانه های موجود عبارتند از:

رابط کاربری نامربوط با برند صندوق

سامانه های موجود از یک رابط کاربری بسیار پیچیده و ضعیف رنج می برند و متاسفانه همه صندوق ها از یک رابط کاربری واحدی استفاده می کنند و هیچ وجه تمایزی نسبت به دیکدیگر ندارند. راه درست در انتخاب رابط کاربری این است که تمامی المان ها و رنگ ها الهام گرفته از برند صندوق باشد.

 

واکنش گرا نبودن

استفاده از طراحی واکنش گرا بسیار محبوب است، تمام سامانه های موجود با ابعاد و اندازه تصویر دستگاه‌های مختلف هماهنگ نیستند. این مورد به‌ویژه برای سایت‌ها و اپلیکیشن‌های حوزه بازار سرمایه که مخاطبانشان از موبایل استفاده می‌کنند ضروری است.

معماری اطلاعات نامناسب Information Architect  

همه می‌خواهند در میان جمعیت به چشم بیایند و این طراحی است که می‌تواند نگاه دیگران را به خود جلب کند. اما گاهی شاهدیم که با تأکید بیش‌ازحد روی خلاقیت در طراحی، از آن سمت بوم می‌افتیم! برقراری تعادل مناسب در سلسله‌مراتب بصری می‌تواند تأثیر خوبی روی کاربران بگذارد و اطلاعات بیشتری به آن‌ها ارائه دهد. نمونه زیر مثالی است که حس بی‌نظمی و سردرگمی را به کاربر القا می‌کند.

کپی‌برداری

نکته­ی مهم این است صندوق های سرمایه گذاری دارای سطح کارکرد یکسانی نیستند. تعداد زیادی صندوق های سرمایه گذاری کوچک و متوسط و نیز تعداد محدودی شرکت­های بزرگ هستند ولی خدماتی که شرکت­های OMS (شرکت هی ارائه دهنده سامانه های صندوق سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس) به صندوق های سرمایه گذاری خود ارائه می­دهند، تقریباً یکسان است. نیازهای یک صندوق های سرمایه گذاری بزرگ با نیازهای یک صندوق های سرمایه گذاری کوچک قابل مقایسه نیست.

گرچه در طراحی سیستم های نرم افزاری الهام گرفتن از کار طراحی دیگران چیز بدی نیست، اما باید مطمئن شویم که اطلاعات کاملی از سوی کاربران در اختیار داشته باشیم تا تصمیم درستی بگیریم.

ناهماهنگی در سبک طراحی

سبک‌های ترکیبی جذاب نیستند، اما در سامانه های موجود نمای کلی رابط کاربری شبیه یک جنگ تصویری بزرگ و زشت به نظر می رسند، قطعاً این نیاز هست که آنها را دوباره طراحی کنند. یک طراحی عالی UI باید با سبک همخوانی داشته باشد تا مشتریان بتوانند به‌راحتی محتوای ارائه‌شده را درک کرده و به آن واکنش دهند. این کار به بهبود کارآمدی سامانه صندوق سرمایه گذاری کمک می‌کند.

فرم‌های سنگین و کند

در سامانه های موجود جمع‌آوری اطلاعات مربوط به مشتریان از طریق فرم های سنگین و کند انجام می شود. این موضوع باعث هدر رفتن وقت مشتری ها می گردد. قطعاً بهتر است که مراحل آن ساده شده تا فرم ظاهری خوانا و واضح پیدا کند.

نتیجه گیری

نیازهایی که در راستای ارزش­آفرینی هرچه بیشتر برای مشتریان صندوق سرمایه گذاری قراردارند، نظیر:

  • نیازهای اطلاعاتی خاص و موردی مشتریان
  • زیر ساخت و اطلاعات جانبی مورد نیاز مشتریان
  • ابزارهای جدید

بر طرف کرد نیازهای فوق توسط شرکت های OMS امکان پذیر نیست، چراکه به­صورت عمومی و برای کاربردهای عادی صندوق های سرمایه گذاری طراحی و ساخته شده­اند.

می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که یک طراحی UI خوب باید ظاهری زیبا داشته باشد، اما مهم‌تر از همه این است که باید ساختاری واضح داشته، به تجربه کاربری توجه کند، منحصربه‌فرد باشد، ساده باشد و فهم آن برای کاربر به‌راحتی ممکن باشد.

با تمرکز روی موارد مطرح شده و در نظر گرفتن این که صندوق های سرمایه گذاری در تلاش هستند تا به رشد پایداری از طریق افزایش تعداد مشتریان خود دست یابند، در همین راستا ­ناگزیر هستند تا زیرساخت­های فنی و سامانه صدور و ابطال آنلاین مختص خود را راه اندازی کنند. تکتولوژی‌های بکار رفته در این سامانه تنها برای یک هدف می باشند: “تولید ابزاری قدرتمند، برای تسخیر فرصت‌های بازار”

این سامانه ها با ترکیب هنر و تکنولوژی می بایست در مدت زمان اندکی مورد استقبال بسیار زیاد مشتری ها قرار بگیرند.

سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری

این سامانه برای کلیه مشتری ها راه حل سرمایه گذاری سریع و ساده را از طریق ایجاد امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری ارایه می کند و دسترسی به اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری را به صورت یکپارچه و بدون واسطه در سریع ترین زمان ممکن فراهم می نماید.

مشتریان می توانند با فعال سازی نام کاربری و رمز عبور سامانه صندوق به راحتی از امکانات این  سامانه بهره برده و از ابزارها و امکانات جدید این حوزه استفاده نمایند.

بر اساس فرایندهای پیاده سازی شده، یک مشتری پس از تکمیل اطلاعات پروفایل خود و با انجام احراز هویت الکترونیک KYC در سریعترین زمان ممکن اقدام به سرمایه گذاری و ثبت درخواست صدور می نماید.

با سازوکار پیش بینی شده مشتری های سابق صندوق سرمایه گذاری که از قبل واحد های صندوق را خریداری کرده اند نیز با وارد کردن حداقل اطلاعات می توانند با دریافت حساب کاربری خود از امکانات سامانه استفاده نمایند. قالبیت های اصلی این سامانه عبارت است از:

UX (تجربه کاربری)

تجربه کاربری و نحوه تعامل لذت‌بخش کاربر با سامانه از کلیدی‌ترین ویژگی‌های سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری می‌باشد.

سرعت

پاسخگویی محیط کاربری و سیستم ثبت سفارشات در سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری به لطف زیرساخت های نیرومند آن بسیار سریع عمل می‌کند.

هوشمندی

در سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری دیگر نیازی به محاسبات کاربر نیست، همه چیز به طور خودکار محاسبه میشود. محاسبه قیمت NAV روز بعد، سود‌و‌زیان لحظه‌ای‌ و…

همه چیز در یکجا

به لطف طراحی تک صفحه(SPA) در سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری ، مشتری تمامی امکانات سامانه را در همان صفحه نخست خواهد داشت!

ما با الگو گرفتن از برترین سامانه‌های معاملات آنلاین سعی در ارائه محصولی در کلاس جهانی نموده و با تکیه بر شناخت عمیق از بازار سرمایه ایران، اقدام به طراحی محیطی خوشایند و دلپذر نموده‌ ایم.

ویژگی ها

با در نظر گرفتن تمامی نکاتی که طی سند فوق به آنها اشاره شد، تلاش کردیم تا سامانه ای طراحی کنیم که در عین مرتفع کردن نواقص و ایرادات سامانه های موجود با ارائه راهکاری مناسب آنها را بصورت یک قابلیت و ویژگی مطرح کنیم.

در همین راستا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرمحور User-centered design

شناخت دقیق از مخاطبان هدف (مشتری ها)

زمینه های ذهنی

محیطی کابر پسند، آرام، کارا و دسترسی ساده

دسترسی شفاف و راحت به اطلاعات صندوق

ورود، ثبت نام و احراز هویت آسان و سریع

ساده سازی فرایند صدور و ابطال

درخواست صدور با روش های مختلف برای راحتی مشتری

صدور آنلاین گواهی واحدهای سرمایه گذاری شده

ارائه رسید برای درخواست های مشتری

دسترسی مشتری به مشخصات فردی و امکان اصلاح آنها

گزارش های متعدد و کاربردی برای مشتری

زیرساخت پشتیبانی حرفه ای و کاربردی برای ارتباط با مشتری ها

ساده سازی فرایندهای مدیریت صندوق

دسترسی آسان به آخرین اطلاعات، تحلیلی و کاربردی از طریق داشبورد

مدیریت آسان مشتریان

مدیریت آسان کارشناسان صندوق و شعب

تاریخچه اطلاعات روزانه صندوق

گزارش های متعدد جهت مدیریت و تحلیل عملکرد صندوق و مشتری ها

زیر ساخت اتوماسیون جهت ارتباط با مشتریان

کاربرمحور User-centered design

این مهم‌ترین قابلیت سامانه آنلاین صندوق سرمایه گذاری می باشد. تمام طراحی ها در این سامانه کاربرمحور می باشد. در واقع هدف ما تطابق محصول، خدمات یا فرایند طراحی شده، با کاربر می‌باشد. در طراحی سامانه آنلاین صندوق سرمایه گذاری به مسائلی چون کاربردپذیری، ویژگی‌های کاربر، محیط، وظایف و گردش کار محصول، خدمات و فرایند توجه ویژه‌ای شده است.

شناخت دقیق از مخاطبان هدف (مشتری ها)

ما بجای اینکه به سلایق فردی نگاه کنیم، خودمان را بجای مشتری ها می گذاریم تا به ایجاد یک سامانه عالی کمک کنیم. کلیه بخش های سامانه با مطالعه دقیق و حساسیت بالا نسبت به سلیقه و نیاز مشتری طراحی و پیاده سازی شده است. در همین راستا میتوان به ارائه اطلاعات لازم و کافی برای معرفی صندوق سرمایه گذاری به مشتری اشاره کنیم. طی بررسی سامانه های موجود این موضوع کاملا مشهود می باشد که برخی از سامانه ها خالی از هرگونه اطلاعات می باشند و برخی نیز اطلاعات و داده زیادی به مشتری ارائه می کنند که بیشتر باعث سردرگمی مشتری می شود.

 

 

زمینه های ذهنی

بررسی موضوع از جنبه‌ها و شیوه‌های مختلف و حتی متضاد منجر به ایجاد قابلیت ها و امکانات بسیاری در سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری گردیده است.

با مشورت مدیران، کارشناسان خبره حوزه بازار سرمایه تلاش کردیم تمامی جوانب و نیازهای صندوق های سرمایه گذاری را پوشش دهیم.

محیطی کاربر پسند، آرام، کارا و دسترسی ساده

تلاش بر این بوده که استفاده از سامانه آسان و متناسب با درک عموم کاربران مخاطبش باشد، خواسته‌هایشان را تا حد مناسبی ارضا کند و انجام کار با آن کارامد باشد.

دسترسی بهینه و راحت به اطلاعات صندوق

نمایش اطلاعاتی ضروری و با اهمیت صندوق سرمایه گذاری  به مشتری و همچنین انتقال اطلاعات غیرضروری و کم کاربرد به سایر صفحات

ورود، ثبت نام و احراز هویت آسان و سریع

مهمترین دغدغه صدوق های سرمایه گذاری ثبت نام و احراز هویت مشتری های جدید می باشد. در حال حاضر روند ثبت نام مشتری جدید در صندوق های سرمایه گذاری بصورت مراجعه مشتری به دفتر صندوق (مرکزی یا شعب) انجام می گیرد.

با بکارگیر سازوکار ها و روش های آنلاین و ثبت نام غیرحضوری، مشتری در کمترین زمان ممکن (حدودا ۳۰ثانیه) ثبت نام کرده و بلافاصله می تواند اقدام به سرمایه گذاری نمیاد.

ساده سازی فرایند صدور و ابطال

امکان ثبت درخواست صدور و ابطال ساده و آسان برای مشتری بسیار اهمیت دارد. طرحی که در عین سادگی می بایست اطلاعاتی دقیق ، ابزاری کاربردی و روش های دریافت / پرداخت متنوعی ارائه کند.

درخواست صدور با روش های مختلف برای راحتی مشتری

در سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری امکان پرداخت مبلغ درخواستی توسط مشتری از طریق روش های فیش بانکی، پرداخت الکترویک و حساب به حساب مستقیم پیش بینی شده است.

صدور آنلاین گواهی واحدهای سرمایه گذاری شده

مشتری در هر زمان که اراده کند می تواند گواهی واحدهای سرمایه گذاری خود را بصورت الکترونیک دریافت نماید.

ارائه رسید برای درخواست های مشتری

مشتری هر لحظه که اراده کند رسید درخواست های صدور و ابطال فعال خود را بصورت الکترونیک دریافت نماید.

دسترسی مشتری به مشخصات فردی و امکان اصلاح آنها

در سامانه های موجود مشتری به هیچ وجه نمی تواند مشخصات فردی خود را اصلاح نمایند. (در صورت نیاز باید به مدیر صندوق و کارشناس موضوع را اطلاع دهد)

مشتری می بایست از طریق صفحه پروفایل خود کلیه اطلاعات را اصلاح نماید.

 

گزارش های متعدد و کاربردی برای مشتری، مدیران و کارشناس ها

گزارش های متعدد و کاربردی با قابلیت نمایش و دریافت فایل خروجی در بخش گزارشات برای مشتری در دسترس می باشد.

با توجه به اینکه کلیه اطلاعات و تراکنش ها در زیرساخت سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری نگهداری می شوند ارائه هر گونه گزارش سفارشی برای مشتری، مدیران و کارشناس های صندوق در کوتاه ترین زمان ممکن امکان پذیر می باشد.

زیرساخت پشتیبانی حرفه ای و کاربردی برای ارتباط با مشتری ها

مشتری میتواند مواردی را که لازم است با کارشناسان صندوق در میان بگذارد را از طریق ارسال پیام انجام دهد. طراحی و زیرساخت این بخش بگونه ای می باشد که کارشناسان و مشتری می توانند روی یک پیام ایجاد شده پاسخ (ارجاع) ارسال نمایند.

 

ساده سازی فرایندهای مدیریت صندوق

پنل مدیریت ارائه شده توسط شرکت های OMS بسیار پیچیده هستند و کارشناس های صندوق به سختی با آنها کار می کنند. رابط کاربری در بخش مدیریت سامانه آنلاین صندوق های سرمایه گذاری در عین سادگی بسیار حرفه ای و کامل طراحی شده است.

در این سامانه کارشناس ها به سادگی از طریق داشبورد، لیست ها ، گزارش ها و… می توانند فرایندهای جاری صندوق را مدیریت کنند.

دسترسی آسان به آخرین اطلاعات، تحلیلی و کاربردی از طریق داشبورد

ارائه گزارش ها و تحلیل های متعدد و همچنین امکان گزارش های سفارشی از جذاب ترین بخش های سامانه آنلاین صندوق برای مدیران صندوق می باشد.

در همین راستا جهت جلب رضایت مدیران و کارشناس های صندوق  ابزارهای قدرتمند بانک اطلاعاتی، Data science و Data mining در این بخش به خوبی به کار گرفته شده اند.

 

 

فهرست