بازارگردانی اوراق با درآمد ثابت

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. بازارگردانی اوراق با درآمد ثابت

 

اوراق با درآمد ثابت به انواع اوراقی گفته می­شود که سرمایه گذاری در آن دارای بازده ثابتی است که پرداخت های آن میتواند به صورت پرداخت های ثابت و از قبل مشخص شده دوره ای یا پرداخت در سررسید باشد. مزیت این اوراق نسبت به اوراق با درآمد متغیر این است که درآمد اوراق با تغییر نرخ  سود تغییر نمی­کند و بازده مشخص شده تضمینی را به دارنده اوراق پرداخت می­کند.سرمایه گذاران ریسک گریز که در درجه اول بحث امنیت سرمایه و دسترسی به اصل سرمایه اهمیت دارد و ترجیح و هدف از سرمایه گذاری خودشان کسب سود مشخص در بازه زمانی تعیین شده است خرید اوراق با درآمد ثابت بهترین و مناسب ترین گزینه سرمایه گذاری است.

 

همواره خرید و انتخاب اوراق با درآمد ثابت مناسب و بهینه به دلیل تنوع اوراق با درآمد ثابت از نظر دسته بندی اوراق با درآمد ثابت،  سررسید اوراق با درامد ثابت ، قیمت اوراق با درآمد ثابت و به تبع این موارد بازده تا سررسید اوراق با درامد ثابت انتخابی چالشی و مشکل است.برای خرید این اوراق به دلیل وجود تعداد زیاد اوراق با درآمد ثابت مختلف( بیش از یکصد اوراق با درآمد ثابت ) و احتمال بالای خطای محاسبات بازده تا سررسید و همچنین عدم امکان رصد لحظه ای اوراق با درآمد ثابت شامل رصد لحظه ای مظنه های خرید و فروش ، رصد لحظه ای آخرین قیمت و همچنین عدم توانایی تصمیم گیری سریع و اجرای فوری سفارشات عملا خرید توسط انسان کاری بسیار سخت،همراه با خطا و اشتباه و با راندمان بسیار پایین است و عملا باید این کار توسط کامپیوتر و الگوریتم های خاصی انجام شود که بتواند مشکلات تعدد اوراق  با درآمد ثابت و عدم امکان رصد لحظه ای اطلاعات اوراق با درآمد ثابت را حل بکند و بتواند بهینه ترین سفارش را برای ما ارسال کند و خرید مناسب ترین گزینه سرمایه گذاری در کسری از ثانیه انجام شود . هزینه های بازارگردانی همواره یکی از مهمترین دغدغه های بازارگردانان است. استفاده از الگوریتمها و بازارگردانی به صورت الگوریتمی میتواند بسیاری از هزینه های مرتبط با فعالیت بازارگردانی را کاهش داده و بر سودآوری این فعالیت بیفزاید. امروزه تقریباً در تمامی بورس های معتبر دنیا با افزایش معاملات و پیچیدگی فزاینده بازارگردانی فعالیت بازارگردانی به صورت الگوریتمی انجام می­شود. در بازار سرمایه ایران نیز بازارگردان به سمت استفاده از الگوریتم ها برای بازارگردانی اوراقی که بازارگردانی آن را بر عهده دارند میروند.

در جویش چندین الگوریتم مختص بازارگردانی اوراق با درآمد ثابت وجود دارد که برای عملیات خرید ، فروش و آربیتراژگری استفاده می­شود.در عملیات خرید الگوریتم جویش بین اوراق های با درآمد ثابت مختلف با توجه به مدت زمان سرمایه گذاری و سررسید اوراق مذکور و استراتژی خرید، اوراقهای درآمد ثابت با بالاترین بازدهی را خریداری میکند ، الگوریتم های آربیتراژگری جویش که شامل سه مدل الگوریتم خاص آربیتراژگری است می کوشد همواره پرتفوی سرمایه گذار را بهینه کند و با جابه­جا کردن اوراق با درامد ثابت بتواند علاوه بر کسب سود مشخص ابتدایی سرمایه گذاری سود مازاد دیگری نیز نصیب سرمایه گذار بکند و همواره پرتفوی سرمایه گذار دارای اوراقهای با درآمد ثابت با بالاترین بازدهی تا سررسید باشد، در الگوریتم های فروش جویش می­کوشد در مواقع فروش اوراق با درآمد ثابت و نیاز سرمایه گذار به وجه نقد مناسب ترین و بهینه ترین اوراق با درآمد ثابت موجود در پرتفوی سرمایه گذار را با توجه به استراتژی عملیاتی مد نظر سرمایه گذار بفروشد.

 

الگوریتم های جویش مناسب سرمایه گذاران نهادی که دارای مبالغ بالای اوراق با درآمد ثابت در پرتفوی خود هستند، می باشد که به صورت مداوم اقدام به خرید و فروش اوراق با درامد ثابت خود می کنند. الگوریتم های جویش به گونه ای طراحی شده اند که برای انواع عملیات روزانه شامل خرید، فروش و آربیتراژگری با توجه به  نیاز ، دارایی، نقدینگی ، بازده مورد انتظار و حد سود بهترین و بهینه ترین پیشنهاد را ارائه و خرید و فروش های مناسب را به صورت اتوماتیک انجام می دهد.

 

فهرست